راهنماي بهداشت فردی براي مقابله با کروناویروس


راهنماي بهداشت فردی براي مقابله با کروناویروس

مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در اطلاعیه ای، راهنماي بهداشت فردی براي مقابله با کروناویروس را منتشر کرد.

به گزارش وبدا، با عنایت به آخرین اطلاعات، انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسـه، تخلیـه ترشـحات بینـی و دهان است. این ویروس می‌تواند در فاصله 1 تا 2 متري از طریق سرفه یـا عطسـه منتقـل شـود.

راه دیگـر انتقـال، تماس دستها با محیط و سطوح آلوده به ویروس مانند تجهیزات، دستگیره دربها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده پلـه ها، پریز و کلیدهاي برق و کلیه وسایلی که به‌طور عمومی و مشترك استفاده می‌شود (اسکناس، اسناد و مـدارك دسـت به دست شده و نظایر آن) است، بنابراین حائز اهمیت است، پس از تماس با هر فرد یا اشیاء مشکوك دست و صورت خود را با آب و صابون شستشو دهید. همچنین، رعایت موازین بهداشت فردي زیر از ابتلاي به این ویروس جلوگیري نماید؛

بهداشت فردي:

از دست دادن و رو بوسی کردن با یکدیگر پرهیز کنید.

شستن مرتب دستها با آب و صابون و یا استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده بر پایه الکل قبل از دست زدن به غذا، دهان بینی و چشم، بعد از دست زدن به هر سطح بدون دستکش، بعد از دست زدن به مواد خام خوراکی و بعد از دستشویی و نظایر آن فراموش نشود.

فعالیتهاي خارج از منزل را تا حد امکان محدود نموده و از حضور در مکانهاي عمومی و شلوغ مانند سینما، مراکز خرید، تاتر و مواردي نظیر آن( پرهیز کنید.

ناخن ها به طور مرتب کوتاه نگه داشته شود.

تا حد امکان از سفرهاي درون شهري و برون شهري غیر ضروري اجتناب کنید.

در صورت مشاهده علایم سرماخوردگی استراحت کرده و از ماسک با نحوه صحیح استفاده کنید و در صورت شدید شدن علایم به مراکز درمانی مراجعه انجام کنید.

افراد بیمار، تا زمان رسیدن آمبولانس یا انتقال به مراکز درمانی، تا حد امکان در یک مکان جدا از سایرین نگه داشته شوند و در صورت نیاز از مرکز تماس 190 راهنمایی و مشاوره دریافت کنید.

در محل کار، براي ثبت حضور و غیاب، ترجیحا از سیستم تشخیص چهره استفاده کنید.

براي تماس با دکمه های آسانسور، لب تاب، تلفن، موبایل، دستگاه کارتخوان و نظایر آن از دستکش و یا دستمال کاغذي استفاده کنید.

استفاده از دستمال کاغذي هنگام عطسه یا سرفه کردن الزامی است، در صورتیکه دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنید.

عدم استفاده از دستمال مشترك براي تمیز کردن میز و صندلی و سایر وسایل (ترجیحا در محل کار از دستمال نظافت شخصی و یا استفاده از دستمال نظافت یکبار مصرف استفاده نمایید).

قبل از تماس دستها با چشم، بینی و دهان حتما دست ها شسته و در صورت لزوم ضدعفونی شود.

هنگام ترك منزل، در حد مقدور ژل ضدعفونی‌کننده، ماسک و دستمال کاغذي به همراه داشته باشید.

در نمازخانه‌های عمومی و یا بین راهی در صورت استفاده از مهر و سجاده شخصی استفاده کنید.

تا حد امکان از مراجعه به سالن های ورزشی خودداري کنید، در صورت مراجعه استفاده از ماسک و دستکش در حین ورزش و دوش گرفتن بعد از ورزش فراموش نشود.

در صورت استفاده از پارك و لوازم ورزشی مستقر در پارك استفاده از ماسک و دستکش فراموش نشود.

تا حد امکان از استفاده لوازم ورزشی و وسایل بازي کودکان در فضاي سبز و پاركها اجتناب شود؛

درصورت استفاده از پارك ضمن استفاده از دستکش و ماسک براي خود و کودکان، حتما بعد از پارك و در ورود منزل کلیه لباس ها یا حداقل لباس رو بعد از دوش گرفتن تعویض شود.

عدم استعمال دخانیات به دلیل تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و مستعد کردن افراد در ابتلا به ویروس ضروري است.

بعد از هر بار مراجعت به منزل، لباسهاي رو خود را تعویض و شسته شود. دستگیره درب ورودي منزل، کلید و پریزهاي راهرو و راه پله و سایر سطوحی که در معرض تماس مشترك
ساکنین است، مرتبا گندزدایی شود.

از خوردن غذا در محیط های عمومی و همچنین، خوردن غذاهاي آماده تا حد امکان اجتناب کرده و از موادغذایی به صورت کاملا پخته استفاده کنید؛

خرید منزل را هفتگی یا هفته اي دوبارکنید تا از خرید روزانه دوري کنید.

قبل از خروج از منزل جهت خرید کیسه حمل مواد غذایی در صورت امکان آماده کنید (به ویژه براي خرید نان).

در هنگام خرید از دست زدن مستقیم و بدون دستکش به بسته هاي مواد غذایی و یا موادغذایی فاقد بسته بندي خود داري کنید.

تا حد امکان از دست زدن به مواد غذایی که قصد خرید ندارید خودداري کنید.

تا حد امکان از دست زدن به قفسه ها و ویترین ها و سایر سطوح خودداري کنید.

از خرید هرگونه موادغذایی به ویژه مواد غذایی آماده به مصرف از دستفروشان خودداري کنید؛

از خرید هرگونه موادغذایی آماده به مصرف که به صورت روباز نگه داري می شوند خودداري نمایید.

چنانچه از بیرون غذا تهیه کرده اید، حتما قبل از مصرف غذا را داخل یک ظرف تمیز بریزید و پس از گرم کردن میل بفرمایید.

در مسافرت هاي داخل شهري به استفاده از ماسک و دستکش ها توجه ویژه شود.

نوشیدن آب گرم و یا ولرم به طور مستمر فراموش نشود.

در هنگام محاوره و صحبت کردن با یکدیگر فاصله حداقل یک متر رعایت شود.

نحوه شستشوي دستها

دستها باید با آب گرم و صابون به مدت 20 ثانیه به طریقه زیر شسته شوند:

1-دستها را مرطوب کنید، 2- از صابون مایع استفاده کنید، 3-کف دستها را خوب به هم بمالید، 4-انگشتان را بشویید، 5-مچ ها را بشویید، 6- بین انگشتان را بشویید، 7- دستها آبکشی کنید، 8- با دستمال کاغذي خشک کنید (استفاده از حوله یک بار مصرف نیز مورد تایید است)، 9-شیر آب را با همان دستمال ببندید،
10-دستمال را در سطل زباله درب دار بیندازید.

نکات مورد توجه در تهیه و استفاده مواد گندزدایی جهت گند زدایی سطوح:

1- استفاده از ماسک، پیشبند ضد آب و دستکش و عینک براي محافظت از چشم در برابر پاشیدن توصیه میشود. 2- محلول های سفیدکننده در محل های با تهویه مناسب مخلوط کرده و استفاده شود. 3- سفیدکننده با آب سرد معمولی مخلوط گردد (آب گرم باعث تجزیه هیپوکلریت سدیم شده و آن را ناکارآمد می کند)، 4- در صورت استفاده از سفیدکننده حاوي هیپوکلریت سدیم 5 درصد جهت استفاده براي سطوح داخل منازل یک قاشق غذا خوري از سفید کننده را در چهار لیوان آب سرد معمولی ریخته و محلول مورد نظر تهیه خواهد شد. 5- در صورت استفاده از سفیدکننده حاوي هیپوکلریت سدیم 2/5 درصد جهت استفاده براي سطوح داخل منازل دو قاشق غذا خوري از سفید کننده را در چهار لیوان آب سرد معمولی ریخته و محلول مورد نظر تهیه خواهد شد. 6- هنگام گندزدایی و نظافت، سالنها باید خالی از افراد بوده و درها و پنجرهها باز گذاشته شوند و جهت تهویه بهتر هواکش نیز روشن باشد. 7- در هنگام گندزدایی ملاحظات لازم به منظور جلوگیري از خطر برق گرفتگی در نظر گرفته شود. 8- محلولهاي گندزدا باید روزانه تهیه و استفاده شود (کارایی محلول پس از گذشت 24 ساعت کاهش می یابد).

منبع:وزارت بهداشت

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *