تفاوت چاقی با اضافه وزن


تفاوت چاقی با اضافه وزن : علی‎رغم تاثیر وزن ایده‎آل بر زیبایی او اغلب مردم به دلایل مختلفی مانند سبک زندگی نامناسب، غذاهای ناسالم، بیماری و… وزن بیشتر از حد نرمال دارند. وزن نرمال و طبیعی در افراد مختلف، متفاوت است. این وزن نرمال براساس معیارهای مختلفی مانند قد در افراد تعیین می‎شود. اما آنچه در این بین بسیار حائز اهمیت است تفاوت بین چاقی و اضافه وزن می‎باشد. هر کدام از این دو تعاریف متفاوت و مخصوص به خود را دارند. در ادامه سعی بر بررسی دقیق‎تر اضافه وزن و چاقی شده است تا تفاوت هر کدام مشخص گردد.

چاقی و اضافه وزن

اگرچه هر کدام از مفاهیم چاقی و اضافه وزن تعاریف مشخصی دارند اما به دلیل نزدیکی معنایی آن‎ها اغلب به جای یکدیگر به کار می‎روند. هر دوی این مفاهیم به بالا بودن میزان چربی در قسمت‎های مختلف بدن اشاره دارد و تفاوت بین آن‎ها در میزان چربی بدن فرد است. به نحوی که اگر این میزان چربی تنها چند کیلوگرم بیش از حد نرمال وزن فرد باشد او به اضافه وزن مبتلا است. اما در صورتی که این میزان چربی بیش از حد باشد به طور مثال بیش از ده کیلوگرم فرد مبتلا به چاقی است.

علل ابتلا به چاقی و اضافه وزن

عمده‎ترین علت ابتلا به چاقی و اضافه وزن عدم تعادل و توازن بین جذب کالری و سوختن آن است. معمولا این دست افراد بیش از بقیه دچار افزایش وزن خواهند شد. البته بر خلاف اعتقاد مردم تنها دلیل افزایش وزن میزان مواد غذایی که فرد میل می‎کند نیست بلکه عوامل بسیاری مانند برخی بیماری‎ها و یا سبک زندگی نیز می‎تواند بر کاهش و یا افزایش وزن افراد موثر باشد.

به طور کلی می‎توان مهم‎ترین دلایل ابتلا به چاقی یا اضافه وزن را به این صورت بیان نمود:

• رژیم غذایی نامناسب به لحاظ مواد مغذی و ارزش غذایی و یا میزان خوردن
• ورزش نکردن و نداشتن تحرک جسمی کافی
• سبک زندگی نادرست
• ژنتیک و سابقه خانوادگی
• حالات روحی مانند افسردگی، ناراحتی، عصبانیت و… که می‎تواند بر نحوه‎ی خوردن غذا و میزان آن تاثیر مستقیمی داشته باشد

چگونگی تشخیص چاقی و اضافه وزن

بهترین و دقیق‎ترین روش برای تشخیص ابتلا به چاقی و یا اضافه وزن استفاده از مفهوم شاخص توده بدنی یا BMI است. شاخص توده بدنی با کمک فاکتورهای بسیاری چون سن، قد، جنسیت و… وزن نرمال هر فرد را تعیین می‎نماید. اگر وزن فرد از شاخص مذکور بیشتر باشد مبتلا به اضافه وزن است اما در صورتی که این میزان چربی اضافه بسیار بیشتر باشد فرد چاق می‎باشد.

عوارض چاقی و یا اضافه وزن

وزن نرمال نه تنها سبب افزایش زیبایی ظاهری فرد می‎شود بلکه از بروز بسیاری از بیماری‎ها و مشکلات پیشگیری می‎نماید. بنابراین ضروری است هر فردی وزن نرمال خود را بداند تا در صورت افزایش آن به موقع اقدام نماید. عوارض ناشی از اضافه وزن به نسبت عوارض چاقی بسیار کمتر است. اما به هر صورت می‎تواند موجب برخی مشکلات برای فرد گردد.

برخی از عوارض افزایش بی‎رویه وزن عبارت است از

• دیابت
• افزایش فشار خون
• افزایش میزان کلسترول
• سکته
• سرطان
• آرتروز
• مشکلات تنفسی
• بیماری‎های کلیوی
• بیماری کیسه صفرا
• بیماری‎های قلبی

درمان چاقی و یا اضافه وزن

چاقی و اضافه وزن مانند سایر بیماری‎ها می‎تواند در دراز مدت آثار مخرب بسیاری بر سلامت جسمی و روحی فرد داشته باشد و او را با مشکلات بسیاری روبه‎رو نماید. بنابراین ضروری است در هنگام ابتلا به آن اقدام به درمان شود. برای درمان موثر چاقی و اضافه وزن بهتر است در مرحله اول بیمار به یک پزشک تغذیه مناسب مراجعه نماید تا پزشک با بررسی شرایط بیمار راهکارهای درمانی موثر به او ارائه دهد. اولین راهکار برای کاهش وزن پیروی کردن از یک رژیم غذایی مناسب است که علاوه بر آنکه میزان خوراک فرد را کنترل می‎کند تمام ویتامین‎ها و مواد معدنی لازم را به بدن او برساند. همچنین انجام ورزش نیز می‎نواند تاثیر بسیاری بر کاهش و منترل وزن داشته باشد.

در برخی موارد ممکن است به دلیل چاقی بیش از اندازه و یا شرایط جسمی بیمار مانند بیماری وی توانایی کاهش وزن به کمک ورزش و رژیم غذایی را نداشته باشد در چنین شرایطی پزشک انجام جراحی‎های کاهش وزن را به او پیشنهاد می‎دهد. برخی از جراحی‎های مفید برای از بین بردن این بیماری شامل اسلیو معده، عمل بای پس معده، باندینگ و یا قرار دادن حلقه معده و… است. بهترین روش جراحی را پزشک با بررسی شرایط بیمار و در نظر گرفتن سایر عوامل تاثیر گذار انتخاب می‎کند.

البته لازم به ذکر است برخی از مشکلات اضافه وزن به دلیل بدرفتاریهای فرد است. به این معنا که برخی در حالت عصبی عادت به پرخوری دارند. در چنین شرایطی اغلب پیشنهاد می‎شود که در مرحله اول بیمار به کمک رفتار درمان اقدام به اصلاح رفتاری بپردازد و سپس درمان‎های لازم جهت کاهش وزن را انجام دهد. در غیر این صورت هرچقدر بیمار تلاش برای کاهش وزن نماید امکان عودت مجدد وزن اضافه له دلیل عادت وجود دارد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *