ترانسفر چربی به باسن

تزریق چربی به باسن

تزریق چربی به باسن یا بالا بردن باسن به روش برزیلی یکی از روش‌های جدید برای تغییر اندازه و شکل باسن است که بدون نیاز به هیچگونه پروتزی انجام می‌شود.

داشتن اندام ایده‌آل خصوصا برای زنان یک آرزوی همیشگی است. البته که یک رژیم غذایی و انجام حرکات ورزشی به تناسب اندام کمک شایانی می‌کند؛ اما آیا فرمدهی قسمت‌های مختلف همیشه با ورزش امکان‌پذیر است؟

به عنوان مثال باسن را در نظر بگیرید. آیا از روش‌های مختلف بزرگ کردن باسن اطلاعی دارید؟ آیا از تمرینات ورزشی برای شکل‌دهی به باسن خود استفاده کرده‌اید؟ آیا می‌دانید روش‌هایی مانند تزریق چربی به باسن و پروتز باسن روش‌های نوین پزشکی جهت بزرگ کردن باسن هستند؟ در این مقاله، قصد داریم روش بزرگ کردن باسن به روش برزیلی یا BBLBrazilian Butt Lift) را به صورت جامع و کامل معرفی کنیم.

همراه ما باشید.

شکل و تناسب باسن یکی از عوامل مهم در جذابیت بدن زنان است. یکی از روش‌های جدیدی که اخیرا برای بزرگ کردن باسن استفاده می‌شود، تزریق چربی به باسن یا بالا بردن باسن به روش برزیلی است.

همان‌طور که از اسم این روش مشخص است، برای گرد کردن و شکل‌دهی باسن، از روش انتقال چربی استفاده می‌شود. در ادامه، توضیحات کاملی در مورد شیوه انجام این عمل در اختیارتان قرار می‌دهیم.

تزریق چربی به باسن چیست؟

تزریق چربی به باسن یا بالا بردن باسن به روش برزیلی یکی از روش‌های جدید برای تغییر اندازه و شکل باسن است که بدون نیاز به هیچگونه پروتزی انجام می‌شود. برای انجام این عمل، چربی اضافه موجود در بدن مانند شکم، پهلو، ران و … با یکی از روش‌های نوین خارج شده و به باسن تزریق می‌شود.

در صورتی که این جراحی توسط یک پزشک متخصص و ماهر انجام شود، چربی اضافه به صورت یکنواخت از بدن خارج شده و به صورت یکنواخت به باسن تزریق می‌شود تا برای سالیان متمادی ماندگار باشد.

تزریق چربی به باسن چگونه انجام می‌شود؟

برای بزرگ کردن باسن به روش تزریق چربی، معمولا نیاز به انجام ۳ مرحله زیر است:

۱- برداشتن چربی از بخش‌های مختلف بدن مانند شکم، ران، پهلو و … .

۲- صاف کردن چربی و خالص کردنش جهت آماده سازی انتقال.

۳- انجام جراحی و انتقال چربی در برخی از نقاط خاص باسن. برای انتقال چربی ۳ الی ۵ برش کوچک بر روی باسن زده می‌شود که بعد از جراحی قابل مشاهده نیستند.

برای انجام این جراحی نیاز به استفاده از بیهوشی است که بسته به شرایط فرد، گاهی اوقات به صورت عمومی و گاهی اوقات به صورت موضعی انجام می‌شود. برخی مواقع مقدار بیشتری چربی برای  تزریق استفاده می‌کنند؛ چرا که با انجام این کار احتمال اینکه در صورت جذب چربی سایز باسن کوچک شود، کمتر می‌شود.

آیا تزریق چربی به باسن یک روش موثر و علمی است؟

بی‌شک هر روش و تکنیک جراحی زیبایی که توسط جراحی زیبایی انجام می‌شود، مورد تایید مجامع علمی است. تزریق چربی به باسن نیز یک تکنیک کاملا استاندارد و موثر است که توسط جراحان بسیاری در جهان تایید شده و نتایج ماندگار آن به اثبات رسیده است.

از سال‌های قبل تا به امروز، مقالات علمی بسیاری در زمینه میزان ماندگاری، مقدار مناسب تزریق، شیوه تزریق، ویژگی‌های چربی تزریقی و مواردی از این دست روی صدها نفر مورد آزمایش و بررسی قرار گرفته است.

برای مثال، رابرتز و همکاران در سال ۲۰۰۱ در یک پژوهش علمی بروی ۵۶۶ نفر، تاثیر مناسب تزریق یا پیوند میکروچربی به باسن را نشان دادند. در این روش، چربی تزریقی هم به صورت عضلانی و هم زیر پوستی به باسن افراد تزریق شد که نتایج آن، بسیار موفق‌تر از روش‌های پیشین بوده است. به طوری که تقریبا بین ۵۰ تا ۷۵ درصد از چربی‌های تزریق شده به باسن، در طولانی مدت باقی ماندند در حالی که عوارض جانبی این عمل بسیار کمتر بوده است.

در پژوهش دیگری که در سال ۲۰۱۹ توسط دکتر کانسانکائو و همکارانش انجام شده است، نتایج تزریق چربی گلوتئال زیر جلدی به باسن توسط سونوگرافی بررسی شد. در بررسی عمل تزریق چربی برای ۵۰ زن، مشخص شد که پس از گذشت یک سال، تنها ۱۸ درصد از ضخامت چربی تزریق شده به صورت زیر جلدی، کاهش پیدا کرده است. این مطالعه به خوبی ماندگاری روش تزریق چربی را نشان داده است.

از این دست مطالعات، ده‌ها مقاله و بررسی علمی وجود دارد که در مجلات معتبر علمی جهان، به ویژه امریکا، چاپ شده اند که همگی به تاثیر و ماندگاری مناسب روش تزریق چربی به باسن در کنار عوارض کم آن، اشاره کرده‌اند. با توجه به پیشینه این روش، امروزه می‌توان با اطمینان خاطر به جراح  زیبایی مراجعه کنید تا به اندام دلخواه خود برسید.

چقدر می‌شود باسن را با چربی بزرگ کرد؟

این سوال بسیاری از کسانی است که به دنبال افزایش حجم و اندازه باسن خود هستند. معمولا برای کنترل عوارض و خطرات جانبی، جراحان زیبایی برای هر سمت از باسن تنها ۵۰۰ میلی لیتر تا حداکثر ۷۵۰ میلی لیتر چربی تزریق می‌کنند. با این وجود مطالعاتی نیز وجود دارد که نشان می‌دهد بسیار بیشتر از این مقدار نیز میتوان انتقال چربی داشت. البته باید شرایط بدنی فرد در کنار سبک زندگی و همچنین بهره گیری از تکنیک‌های مناسب را در نظر گرفت.

برای نمونه در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ دکتر پین روی ۱۳۷ فرد که تزریق حجم بالایی از چربی را به باسن انجام داده بودند، بررسی کرد. بر طبق این تحقیقات این افراد به طور میانگین ۱۳۰۰ میلی لیتر (بین ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی لیتر) چربی در هر طرف از باسن خود دریافت کرده بودند. در این میان ۸۵ درصد از این افراد، از نتایج تزریق خود راضی بودند و ۱۰ درصد نیز خواهان افزایش حجم بیشتر شدند!

جالب است که هیچ عارضه، آمبولی و یا خطری نیز پس از انجام عمل در این افراد گزارش نشد. تنها ۱۰ بیمار دچار برخی عوارض جزئی شدند که مشخص نشد این مشکلات با حجم بالای چربی تزریق شده در ارتباط باشد.

تحقیقات دیگری نیز در این زمینه انجام شده است که نتایج مشابهی را در شرایط کنترل شده نشان می‌دهند. با این همه باید در مورد حجم مناسب چربی برای تزریق به باسن خود، با جراح  مشورت کنید و به تجربه و دانش او اعتماد نمایید. چون شرایط بدنی و زندگی هر فردی با دیگری متفاوت است و به تشخیص جراح ممکن است حجم چربی قابل تزریق به باسن هر فرد، متفاوت باشد.

مزایای تزریق چربی به باسن

شکل و تناسب باسن فرد تا حد زیادی توسط ژنتیک تعیین می‌شود، چه از نظر ساختار اسکلتی و چه نحوه ذخیره شدن چربی. یک رژیم غذایی سالم و ورزش می‌تواند برای دستیابی به وزن سالم و تقویت ماهیچه‌ها موثر باشد. اما بسیاری از افراد علی رغم سبک زندگی سالم، از باسن صاف خود ناراضی هستند.

تزریق چربی به باسن یکی از روش‌هایی است که می‌تواند بر اثرات ژنتیک غلبه کرده و شما را به ظاهر دلخواهتان نزدیک کند. بنابراین، اگر به دنبال یکی از اهداف زیر هستید، می‌توانید از بالا بردن باسن به روش برزیلی استفاده کنید:

 • شکل دهی به مسیرهای منحنی قسمت پایینی بدن
 • افزایش جذابیت هنگام پوشیدن انواع لباس
 • بهبود تعادل قسمت بالایی و پایینی بدن
 • نتیجه طبیعی برخلاف پروتز
 • رفع افتادگی باسن با مرور سن (در برخی موارد)
 • کم بودن خطر ابتلا به عفونت (در پروتزهای سیلیکونی احتمال ابتلا به عفونت خیلی زیاد است)
 • کاهش خطر پس زدن چربی توسط بدن
 • مدت زمان بهبودی بسیار کمتر نسبت به روش پروتز
 • عدم نیاز به بستری شدن بعد از انجام جراحی (در روش پروتز فرد باید حتما یک شب در بیمارستان بستری شود)
 • خلاص شدن از چربی‌های اضافه بدن

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی به باسن

با وجود اینکه بزرگ کردن باسن با استفاده از تزریق چربی به عنوان یکی از بهترین روش‌های شکل‌دهی در نظر گرفته می‌شود؛ اما برخی از افراد انتظارات غیر معقولی از آن دارند. به طور کلی، افرادی که دارای شرایط زیر هستند، برای انجام این جراحی مناسبند:

 • افرادی که علاقه‌ای به استفاده از روش پروتز باسن ندارند
 • افرادی که پوست باسنشان به اندازه کافی سالم است. (خاصیت ارتجاعی بودن خود را از دست نداده باشد)
 • افرادی که چربی لازم برای خروج از بدن و تزریق را دارند
 • افرادی که قادر به ننشستن برای چند هفته روی باسن خود هستند
 • افرادی که اهل مصرف دخانیان نیستند
 • افرادی که محدوده سنی‎شان بین ۲۵ الی ۵۵ است.

در صورتی که مبتلا به بیماری قلبی، کبدی و یا افسردگی هستید، حتما با پزشکتان در این مورد مشورت نمایید.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به باسن

برای اینکه نتیجه بزرگ کردن باسن مطلوب و همانی باشد که مد نظر دارید، علاوه بر انتخاب یک پزشک متخصص و ماهر در زمینه جراحی زیبایی، باید به خوبی نکات بعد از جراحی را مد نظر داشته باشید. بعد از انجام جراحی، وجود کمی درد طبیعی خواهد بود که البته با استفاده از چند داروی مسکن، قابل کنترل می‌باشد.بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات بالینی در کلینیک Altos Oaks کالیفرنیا، بهبودی شخص بعد از تزریق حدود ۶ هفته زمان نیاز دارد. در این مدت باید به طور کامل مراقبت‌های پزشکی رعایت شود. اما مهمترین موارد، خودداری از نشستن روی باسن و یا خوابیدن به پشت است. فرد باید تا جایی که می‌تواند هنگام نشستن به پهلو متمایل شود و همیشه به شکم یا پهلو بخوابد.

همچنین اگر نیاز به نشستن پیدا کردید، حتما از بالش‌های دوناتی شکل کمک بگیرید که مرکز آن خالی است و به شکل یک حلقه ضخیم طراحی شده است. این بالش‌ها کمک می‌کند تا فشار وارد شده به باسن در اطراف محل تزریق چربی پخش شود و عملا باسن شما با صندلی تماس پیدا نکند. تا ۸ هفته حتما باید از این بالش‌ها استفاده کنید.

بهتر است از نمونه‌های مناسب این بالش در محیط کار و منزل خود چند عدد داشته باشید و همچنین مدل بادی آن را نیز همیشه در کیف خود حمل کنید.

۷ روز پس از انجام عمل تزریق به باسن، می‌توانید فعالیت‌های سبک روزانه خود را از سر بگیرید و پس از ۱۰ روز نیز می‌توانید به سر کار خود برگردید. نرمش و ورزش‌های سبک را زیر نظر جراح خود ادامه دهید اما تمرینات پیشرفته‌تر را پس از پایان هفته ۸ تا ۱۰، شروع کنید.

با این وجود شاید مهمترین کاری که در بلند مدت باید انجام دهید، کنترل وزن، جلوگیری از افزایش و حتی کاهش ناگهانی وزن و در نهایت رعایت یک سبک زندگی سالم است. در غیر این صورت نتایج عمل تزریق شما در کمتر از یک یا دو سال از دست خواهد رفت اما با رعایت همه توصیه‌ها، سال‌ها از اندام مناسبی بهره‌مند خواهید بود. 

بیشترین ماندگاری چربی تزریق شده به باسن چقدر است؟

براساس تجربه، این روش، ماندگاری زیادی دارد. به این معنا که سلول‌های چربی استفاده شده به مکان قبلی خود باز نمی‌گردد و برای مدت طولانی زنده باقی می‌مانند. با این وجود اگر بعد از انجام این جراحی وزن شما نوسانات زیادی داشته باشد، احتمال اینکه نتیجه مطلوب از بین برود، وجود دارد.

ماندگاری چربی تزریق شده به باسن بی شک به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

 • محل استخراج چربی، نوع چربی و شیوه فرآوری آن
 • تکنیک و محل دقیق تزریق
 • سبک زندگی هر فرد
 • انجام مراقبت‌های بعد از تزریق
 • ویژگی‌های بدنی هر فرد و دیگر عوامل محیطی

به همین دلیل ماندگاری روش تزریق چربی به باسن در همه افراد یکسان نیست.

طبق بررسی‌های دکتر استیون بیتس، نتایج عمل تزریق چربی به باسن می‌تواند تا سال‌ها ماندگار باشد اگر به درستی انجام شود و مراقبت‌های بعد از عمل به خوبی توسط فرد رعایت گردد. در مرکز جراحی Altos Oaks دکتر بیتس و همکارانش روی تکنیک‌های مختلف تزریق چربی به باسن کار می‌کنند تا بیشترین نتایج ماندگاری این روش را بسنجند.

بر اساس سال‌ها بررسی، مشخص شده است که رعایت مراقبت‌های بعد از عمل طی ۶ ماه در کنار تغییر سبک زندگی و برخی عادات روزمره، روی ماندگاری بالای روش لیفت باسن برزیلی، بسیار موثر است.

آیا تزریق چربی به باسن روش ایمنی است؟

به هر حال، این جراحی نیز مشابه با هر جراحی زیبایی دیگری عوارض خاص خود را دارد. خصوصا اگر توسط یک جراح ماهر انجام نشده باشد. با این وجود عوارضی که از این جراحی گزارش شده است، به نسبت سایر روش‌ها بسیار کمتر است. شایع‌ترین عوارض جانبی شامل کبودی، عدم تقارن، تورم، درد و عفونت در ناحیه درمانی است. اما به طور کلی، می‌توان گفت که این روش به نسبت روش پروتز عوارض بسیار کمتری دارد. چرا که خطر آسیب رساندن به اعصاب پا وجود ندارد.

نتیجه بالا بردن باسن به روش برزیلی

بعد از عمل، احتمال اینکه باسن تا چند هفته تورم داشته باشد، وجود دارد. به طور معمول، بعد از انجام تزریق چربی به باسن چیزی حدود ۳۰ الی ۳۵ درصد از چربی‌ها جذب بدن می‌شوند که اگر جراح شما به اندازه کافی مهارت داشته باشد، با در نظر گرفتن این نکته جراحی را انجام می‌دهد تا سایز باسنتان را تغییر دهد. نتیجه این جراحی بسیار طبیعی بوده و همین باعث رضایت بسیاری از افراد است.

عوارض تزریق چربی به باسن

همانطور که گفته شد، اگر این جراحی پیچیده توسط فردی با مهارت بالا انجام نشود، خطرات زیادی به همراه دارد. به عنوان مثال، مکان و مقداری که پزشک برای تزریق انتخاب می‌کند، از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در نتیجه هستند. در صورتی که چربی بیش از اندازه به یک مکان نامناسب تزریق شود، علاوه بر ظاهر بد، احتمال آمبولی در قلب و ریه وجود دارد.

هزینه بالا بردن باسن به روش برزیلی

هزینه تزریق چربی به باسن با توجه به اینکه یک از انواع جراحی زییابی است، توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود. بنابراین، پرداخت هزینه این جراحی تماما به عهده خودتان خواهد بود. اما اینکه چه مقدار هزینه باید پرداخت کنید به این بستگی دارد که چه میزان چربی باید از بدن خارج شده و مجددا تزریق شود. البته پزشک و مرکزی که برای انجام این کار انتخاب می‌کنید، نیز در این هزینه‌ها تاثیرگذار هستند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *