اقدامات قبل و بعد لیپوپال(5تیر 1400)


مراقبت ها، استراحت و رژیم دوره نقاهت

 لیپوپال یک روش جدید است که به طور قابل توجهی باعث کاهش ناراحتی در طول درمان لیپوساکشن می‌شود. این روش بسیار سریعتر از سایر روش‌های لیپوساکشن معمول یا لیزر و همچنین ایمن‌تر است. مهم است که به دستورات قبل و بعد از عمل پزشک توجه داشته باشید و هر سوالی که ممکن است داشته باشید بپرسید. این می‌تواند به شما اطمینان دهد که به درستی بهبود می‌یابید و خطر عوارض شما را به حداقل می‌رساند. شما ممکن است بخواهید از پزشک خود سوالاتی در مورد بهبودی در آخرین جلسه ملاقات قبل از انجام روش لیپوپال  بپرسید تا همه چیز را بفهمید. اطمینان حاصل کنید که هر کسی شما را برای جراحی همراهی می‌کند نیز به دستورالعمل‌های پزشک توجه کند، زیرا شما از جراحی کسل هستید و برای توجه دقیق بیهوش هستید. با دادن شانس بهبودی به درستی به خودتان، شما می‌توانید از نتایج این روش لذت ببرید.

زمان بازیابی روش لیپوپال حداقل است. از آنجا که بیهوشی عمومی استفاده نمی‌شود، شما می‌توانید به محض این که عمل پایان یافت، به خانه بازگردید. و می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را فقط چند روز پس از انجام روش لیپوساکشن از سر بگیرید. به مدت 1 تا 4 هفته لباس فشاری می‌پوشید.

انجام چه اقداماتی قبل از لیپوپال ضروری است؟ 


قبل از انجام لیپوپال باید اقدامات زیر انجام شوند:

 • دو روز قبل و بعد از جراحی سیگار نکشید.
 • به مدت ده روز قبل از عمل، آسپرین، محصولات حاوی آسپرین، ویتامین E یا داروهای ضد التهابی مصرف نکنید.
 • حداقل دو روز قبل از جراحی، داروهای گشاد کننده بورونش مانند افدرین یا داروهای آسم را مصرف نکنید و روز عمل جراحی داروی تیروئید استفاده نکنید.
 • حداقل دو روز قبل از جراحی تمام رژیم‌های غذایی را متوقف کنید.
 • لاک ناخن‌هایتان را پاک کنید.
 • قبل از جراحی یک صبحانه یا ناهار سبک بخورید.
 • بعد از نیمه شب کافئین مصرف نکنید.
 • روز جراحی با خود پماد بیاورید. روز قبل از جراحی، روز جراحی، و هر روز بعد از پایان آن، مصرف آنتی بیوتیک خوراکی را شروع کنید.
 • لباس‌های گشاد بپوشید، مانند شلوار کردی. آرایش نکنید و از جواهرات استفاده نکنید، جوراب‌های گرم و لباس بیاورید. کفش‌های آسان پوش یا دمپایی لا انگشتی پس از جراحی ساده‌تر پوشیده می‌شوند.

روش لیپوپال چگونه انجام می‌شود؟


بیهوشی موضعی معمولا تمام آن چیزی است که نیاز می‌باشد. داروهای ضد اضطراب خفیف ممکن است تجویز شوند. داروهای موضعی از طریق یک کانول کوچک وارد می‌شوند. سپس کانولا شروع به حرکت در یک الگوی سه بعدی می‌کند (بدین معنی که در بیش از یک سطح حرکت می‌کند) که همه‌ی چربی‌ها را تجزیه می‌کند و بیرون می‌کشد. در حالی که جراح در حال انجام لیپوساکشن است، بیماران تنها احساس ناراحتی خفیفی می‌کنند. این روش شامل احساس خارش و غلغلک است که گاهی اوقات موجب می‌شود تا بیماران در طی درمان خنده‌شان بگیرد. طول عملیات بستگی به مقدار چربی که برداشته می‌شود دارد. پس از جلسه درمان، معمولا نیازی به بخیه وجود ندارد.

مراقبت‌های بعد از لیپوپال

نگهداری و مراقبت پس از جراحی برای حفظ نتیجه پس از  لیپوپال بسیار مهم است. بعد از لیپوپال، ناحیه تحت درمان به اندازه‌ی قبل سلول‌های چربی ندارد. در زمانی که بزرگسالان به بلوغ فیزیکی می‌رسند، تعداد سلول‌های چربی در بدن آنها ثابت است. لیپوساکشن تعداد سلولهای چربی را در ناحیه‌ای از بدن کاهش می‌دهد، اما اگر وزن شما افزایش یابد، هر آنچه از سلول باقی می‌ماند، هنوز هم می‌تواند گسترش یابد. اگر کنترل خودتان را از دست بدهید و وزن زیادی به دست بیاورید، نواحی‌ای که درمان نشده‌اند مانند صورت، بازوها، باسن، گردن یا سینه، می‌توانند پف و باد کنند! و همچنین سلول‌های چربی درون ناحیه درمان شده وجود دارد. بنابراین اگر بعد از جراحی از بدن خود مراقبت نکنید (رژیم غذایی و ورزش خود را کنترل کنید) نتیجه از بین خواهد رفت.

بعد از اتمام لیپوپال باید نکات زیر رعایت شوند:

زمان استراحت کافی برای خود تنظیم کنید 

این که آیا شما عمل جراحی خود را در یک بیمارستان یا به صورت سرپایی انجام داده‌اید، حداقل چند روز استراحت نیاز دارید. به طور کلی، پس از چند روز می‌توانید به کار یا مدرسه بازگردید.

 • در مورد میزان زمان استراحتی که ممکن است نیاز داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • دوره بهبودی به طور مستقیم به اندازه ناحیه جراحی و مقدار چربی که پزشک حذف می‌کند مربوط می‌شود. اگر یک ناحیه بزرگ تحت درمان داشته‌اید، ممکن است نیاز به زمان بیشتری برای بهبودی داشته باشید.
 • قبل و بعد از عمل جراحی، خانه و اتاق خواب خود را آماده کنید. محیط راحت، از جمله تشک راحت، بالش و ملافه‌ها می‌تواند به شما کمک کند که استراحت کنید و به طور موثرتری بهبود یابید.

مراقب زخمتان باشید

فرد باید انتظار خروج مقدار زیادی خونابه و ماده بی‌حسی را از محل‌های برش در طی 24 تا 48 ساعت اول بعد از تخلیه چربی داشته باشد. هر چه تخلیه مایعات بیشتر باشد تورم و کبودی کمتری خواهید داشت. بنا براین باید با ماساژ محل عمل به سمت پایین در حمام به تخلیه هرچه بیشتر مایع از محل عمل کمک کرد زیرا مایع باقیمانده بعد از بسته شدن منافذ باعث درد و بزرگی سایز شده و به کندی بوسیله بدن دفع میگردد. دفع مایعات تا ۵ روز طبیعی است.

در صورتیکه قبل از اتمام مایعات سوراخها بسته شود مایع در محل تجمع می‌یابد که به صورت بزرگ شدن تدریجی ناحیه عمل، تشدید درد و گاه قرمزی پوست می‌شود که بایستی محل برش را مجددا باز کرد. در صورتیکه خودتان قادر به باز کردن آن نبودید به پزشکتان اطلاع دهید. هنگامی که ترشح مایع تمام شود و به مدت ۲۴ ساعت از محل برش مایعی خارج نشود نیازی به پانسمان مجدد نیست. از پدهای گرمایی یا آیس بگ استفاده نکنید. تا بسته شدن کامل منافذ از نشستن در وان، استخر، سونا و یا شنا در دریا یا آنهایی که احتمال آلودگی دارد اجتناب کنید.

در اسرع وقت پیاده‌روی کنید 

مهم است که به محض این که بتوانید، آرام شروع به حرکت کنید. قدم زدن می‌تواند باعث جلوگیری از لخته شدن خون در پاها شود که می‌تواند مرگبار باشد. حرکت آرام همچنین ممکن است به شما کمک کند که به سرعت بهبود یابید. اگر چه توصیه می‌شود که در اسرع وقت پیاده روی کنید یا به طور ملایم حرکت کنید، ممکن است فقط یک ماه پس از عمل جراحی ممکن است بتوانید فعالیت‌های سنگین را از سر بگیرید.

درد و تورم را با دارو کنترل کنید

ممکن است کمی درد، بی‌حسی، و تورم بعد از لیپوپال داشته باشید. شما می‌توانید درد و تورم را با داروهای مسکن بدون نسخه یا مسکن‌های تجویزی کاهش دهید.

 • داشتن احساس بی‌حسی و گزگز و همچنین درد به مدت چند هفته پس از عمل طبیعی است. در این زمان ممکن است تورم و کبودی نیز داشته باشید.
 • بیشتر افراد 1 تا 2 هفته طول می‌کشد تا پس از لیپوپال احساس بهتری داشته باشند. برای این مدت زمان یا بیشتر، ممکن است نیاز به داروهای مسکن داشته باشید.
 • از داروهای ضد درد بدون نسخه مانند ایبوبروفن یا استامینوفن استفاده کنید. ایبوپروفن همچنین ممکن است به کاهش تورم مرتبط با جراحی کمک کند.
 • در صورتی که داروهای مسکن بدون نسخه برای شما عمل نکنند، پزشک شما ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند.
 • شما می‌توانید داروهای مسکن بدون نسخه و داروهای تجویزی را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

آنتی بیوتیک‌ها را برای جلوگیری از عفونت مصرف کنید

پزشک ممکن است آنتی بیوتیک‌ها را بعد از لیپوپال  تجویز کند تا خطر عفونت را کاهش دهد. مهم است که تمام دوره‌های تجویز شده آنتی بیوتیک را مصرف کنید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که ممکن است بعد از لیپوپال آنتی بیوتیک‌ لازم نباشد، بنابراین با پزشک صحبت کنید. ممکن است یک عارضه مانند تبخال وجود داشته باشد که نیاز به مصرف دارو برای جلوگیری از عفونت‌ها یا شیوع آن باشد.

لباس‌های فشرده‌سازی بپوشید

پس از انجام لیپوپال، پزشک باند و احتمالا لباس فشرده نيز اعمال خواهد کرد. استفاده از باند و لباس فشرده‌سازی می‌تواند به حفظ فشار روی ناحیه کمک کند، خونریزی را متوقف کند و کانتورهای به دست آمده از جراحی را حفظ کند.

 • برخی از پزشکان لباس فشرده‌سازی را ارائه نمی‌دهند. شما باید قبل یا بلافاصله بعد از لیپوپال لباس فشرده‌سازی یا باند خریداری کنید. شما می‌توانید باند و لباس فشرده‌سازی را در فروشگاه‌های عرضه پزشکی و داروخانه‌ها پیدا کنید.
 • پوشیدن لباس‌های فشرده‌سازی مهم است. آنها بعد از لیپوپال از نواحی تحت درمان پشتیبانی می‌کنند و همچنین به کاهش تورم و کبودی و بهبود گردش خون کمک می‌کنند که می‌تواند بهبودی را افزایش دهد.
 • شما احتمالا می‌خواهید لباس‌های فشرده‌سازی که به طور خاص برای نواحی بدنتان که لیپوپال در آنجا انجام شده طراحی شده است خریداری کنید. به عنوان مثال اگر روی ران‌هایتان لیپوپال انجام داده‌اید، 2 عدد لباس فشرده‌سازی برای قرار گرفتن اطراف ناحیه هر یک از ران‌ها می‌خواهید.
 • ممکن است نیاز باشد که به مدت 2 هفته پس از عمل نیاز به استفاده از باند داشته باشید، در حالی که بیشتر افراد به مدت چند هفته لباس‌های فشرده‌سازی می‌پوشند.

وزن خود را کنترل کنید

 لیپوپال سلول‌های چربی را به طور دائم حذف می‌کند، اما اگر وزن به دست آورید، ممکن است نتایج شما تغییر کنند یا چربی ممکن است به محلی که جراحی شده است بازگردد. وزن خود را برای کمک به حفظ ظاهر نتایج آنگونه که می‌خواهید، حفظ کنید.

 • بهترین راه ثابت نگه داشتن وزن است. در حالی که اضافه‌ی تنها یک تا 2 کیلو وزن ممکن است به طور قابل توجهی بر روی بدن شما تاثیر نگذارد، بدست آوردن مقادیر بالاتری می‌تواند نتایج شما را به طور قابل توجهی تغییر دهد.
 • فعال ماندن و حفظ رژیم غذایی سالم می‌تواند به شما در حفظ وزن کمک کند.

وعده‌های غذایی منظم و سالم بخورید

خوردن وعده‌های غذایی منظم، متعادل و سالم به حفظ وزن شما کمک کند. برای مثال، غذاهایی که دارای چربی متوسط، کربوهیدراتهای پیچیده و حاوی مقدار زیادی مواد مغذی هستند، برای سلامت عمومی شما مناسب هستند.

 • یک رژیم غذایی سالم از 1800 تا 2200 کالری‌های غنی از مواد مغذی را بسته به اینکه چقدر فعال هستید، دنبال کنید.
 • در صورتی که غذاها را از 5 گروه غذایی در روز در رژیم خود جای دهید، مواد مغذی مناسب دریافت خواهید کرد. پنج گروه غذایی عبارتند از: میوه‌ها، سبزیجات، غلات، پروتئین‌ها و لبنیات.
 • شما نیاز به 1 تا 1.5 فنجان میوه در روز دارید. شما می‌توانید این را از خوردن تمام میوه‌ها مانند تمشک، زغال اخته، یا توت فرنگی، یا از نوشیدن آب میوه 100٪ طبیعی دریافت کنید. اطمینان حاصل کنید که میوه‌هایی که انتخاب می‌کنید را تغییر دهید، تا بتوانید طیف وسیعی از مواد مغذی را دریافت کنید و به هیچ وجه آنها را تمام نکنید. به عنوان مثال، خوردن یک فنجان توت‌های خالص بسیار پاک‌تر از خوردن انواع توت‌ها روی کیک است.
 • شما نیاز به 2.5 تا 3 فنجان سبزی در روز دارید. شما می‌توانید این را از خوردن کل سبزیجات مانند بروکلی، هویج، فلفل و یا نوشیدن آب سبزیجات 100٪ طبیعی دریافت کنید. اطمینان حاصل کنید که انواع سبزیجات را انتخاب کنید تا طیف وسیعی از مواد مغذی دریافت کنید.
 • میوه‌ها و سبزیجات منبع عالی فیبر هستند. فیبر همچنین به شما در حفظ وزن کمک می‌کند.
 • شما بین 5 تا 8 اونس غلات در روز نیاز دارید، که ½ باید غلات و حبوبات کامل باشد. شما می‌توانید حبوبات و غلات کامل را از غذاهایی مانند برنج قهوه‌ای، ماکارونی گندم کامل یا نان، بلغور جو دوسر یا غلات دریافت کنید. غلات ویتامین B حیاتی برای شما ارائه می‌دهند، که می‌تواند به هضم کند کمک کند.
 • شما نیاز به 5 تا 6.5 اونس پروتئین در روز دارید. شما می‌توانید پروتئین را از گوشت بدون چربی از جمله گوشت گاو، گوشت خوک یا مرغ؛ لوبیای پخته شده؛ تخم مرغ؛ کره بادام زمینی؛ یا آجیل و دانه دریافت کنید. این همچنین به شما کمک می‌کند تا عضلات را بسازید و حفظ کنید.
 • شما نیاز به 2 تا 3 فنجان یا 12 اونس لبنیات در روز دارید. می‌توانید لبنیات را از پنیر، ماست، شیر، شیر سویا، یا حتی بستنی دریافت کنید.
 • از مقادیر بیش از حد سدیم در رژیم غذایی خود که در غذاهای فرآوری شده رایج است، اجتناب کنید. حس چشایی شما با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد و شما ممکن است بخواهید به غذایتان نمک اضافه کنید. سعی کنید از چاشنی‌های دیگر مانند سیر یا گیاهان استفاده کنید تا از اضافه شدن سدیم بیش از حد و افزایش وزن آب جلوگیری کنید.

از غذاهای ناسالم پرهیز کنید

اگر سعی در از دست دادن وزن دارید، ایده خوبی برای جلوگیری از خوردن غذاهای ناسالم یا آشغال است که بسیاری از آنها مملو از چربی و کالری هستند. هنگام خرید، از خریدن غذاهای میان وعده و هله هوله در فروشگاه مواد صرف نظر کنید. چیپس سیب زمینی، ناچو، پیتزا، برگر، کیک و بستنی به کاهش وزن کمک نمی‌کنند.

 • از مواد نشاسته‌ای، کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند نان، کراکر، ماکارونی، برنج، غلات و محصولات پخته دور بمانید. حذف این غذاها می‌تواند به شما در حفظ وزن کمک کند.
 • مراقب قند پنهان در انتخاب غذا باشید، که می‌تواند باعث اضافه وزن شما شود.

شرکت در ورزش قلبی و عروقی

انجام تمرین قلبی عروقی با اثر کم و شدت ملایم، می‌تواند به حفظ تناسب اندام شما کمک کند و همچنین ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند. درمورد برنامه انجام تمرینات قلبی عروقی، قبل از شروع با پزشک خود صحبت کنید.

 • شما باید حداقل 30 دقیقه تمرین ملایم را در تمام یا بیشتر روزهای هفته انجام دهید.
 • اگر تازه شروع کرده‌اید، و یا نیاز به انجام فعالیت با تاثیر کمتر دارید، راه رفتن و شنا گزینه‌های عالی هستند.
 • شما می‌توانید هر گونه تمرین قلبی عروقی را برای کمک به کاهش وزن انجام دهید. گذشته از راه رفتن و شنا کردن، دویدن، پارو زدن، دوچرخه سواری و یا استفاده از ماشین چرخ را نیز در نظر بگیرید.

تمرینات قدرتی انجام دهید

علاوه بر ورزش قلبی عروقی، تمرینات قدرتی نیز می‌تواند به شما در حفظ وزن و نتایج لیپوساکشن کمک کنند.

 • قبل از شروع هر برنامه تمرین قدرت، با پزشک مشورت کنید که چه کسی بهترین طرح را برای توانایی‌ها و نیازهای شما ارائه می‌دهد.
 • یوگا یا پیلاتس انجام دهید. این فعالیت‌ها با تاثیر کمتر می‌تواند به تقویت و کشش عضلات شما کمک کنند و به شما در حفظ وزنتان کمک می‌کنند.

مراقب علائم و نشانه‌ها باشید

جراحی با خطرات ذاتی همراه است، بنابراین به بدن خود برای نشانه‌های ناشی از عوارض مانند عفونت توجه کنید. این می‌تواند به کاهش خطر ایجاد عوارض جدی، که شامل مرگ است کمک کند. در صورت مبتلا شدن به هر یک از نشانه‌های زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • تورم، کبودی یا قرمزی افزایش یافته.
 • درد شدید یا افزایش یافته.
 • سردرد، راش، تهوع یا استفراغ.
 • تب (دمای بالاتر از 100.4 درجه فارنهایت).
 • ترشح از برش که زرد یا سبز است یا دارای بوی نامطبوع است.
 • خونریزی که متوقف یا کنترل نمی‌شود.
 • از دست دادن احساس یا حرکت.

از زمانی که نتایج را خواهید دید، آگاه باشید

شما ممکن است به علت تورم، بلافاصله نتایج را ببینید. همچنین ممکن است چند هفته طول بکشد تا چربی باقی مانده از ناحیه حذف شود، و شما باید در طول این مدت انتظار بی‌نظمی‌های کانتور را داشته باشید. با این حال، شما باید قادر به مشاهده نتایج کامل خود در عرض 6 ماه پس از عمل جراحی باشید.

 •  لیپوپال ممکن است تا ابد دوام نداشته باشد، به ویژه اگر وزن اضافه کنید.
 • در صورتی که نتایج در آن حدی که میخواستید مهیج نیستند، ممکن است ناامید شوید.

چه مدت بعد از جراحی، باید برای چک آپ پس از عمل بازگردم؟

سیاست‌های مربوط به زمان پیگیری جلسات معاینه پس از لیپوپال از جراح به جراح متفاوت است. برخی از جراحان از بیماران می‌خواهند که یک یا 2 روز پس از جراحی و دوباره یک هفته بعد برای معاینه مراجعه کنند. به عنوان مثال، هنگامی که برش‌های کوچک با بخیه بسته نمی‌شوند، جراح معمولا می‌تواند وضعیت بیمار را از طریق تلفن پیگیری کند. بنابراین در حالی که بیماران آگاه هستند که در هر زمانی ممکن است نیاز باشد برای معاینه باز به جراح مراجعه کنند، اکثر بیماران در صورتی که مشکل یا نگرانی خاصی وجود داشته باشد تنها برای ملاقات شخصی دوباره به پزشک مراجعه می‌کنند.

منبع: وب سایت ایران لیپوپال

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *