ابدومینوپلاستی/ماموپلاستی


ابدومینوپلاستی چیست و چرا انجام می شود؟

ابدومینوپلاستی یا تامی تاک، از جمله جراحی های زیبایی است که در ناحیه شکم و با هدف بهبود زیبایی ظاهری در این ناحیه انجام می شود. هدف اصلی از انجام ابدومینوپلاستی، برداشت پوست افتاده و چربی اضافی از قسمت میانی و انتهایی شکم و هم چنین ترمیم عضلات و ماهیچه های جدا شده می باشد. این شیوه جراحی، یکی از موثرترین روش ها در رفع بیرون زدگی شکم و بهبود وضعیت تناسب اندام فرد می باشد. در این مقاله در رابطه با این که ابدومینوپلاستی چیست، انواع آن کدامند، بهترین کاندیداهای انجام ابدومینوپلاستی و مهم ترین مراقبت های بعد از عمل زیبایی شکم توضیحات مناسبی را به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی یا جراحی زیبایی شکم که به اختصار به آن ابدو نیز گفته می شود، بهترین روش برای از بین بردن مشکل افتادگی پوست در ناحیه ی میانی بدن یعنی شکم و پهلو است. در صورت بروز برخی عوامل شایع ممکن است مشکل افتادگی پوست پیش بیاید که با انجام جراحی زیبایی شکم قابل رفع می باشد.

با انجام ابدومینوپلاستی، شکم بیرون آمده ی فرد تبدیل به شکمی صاف و خوش حالت خواهد شد. در این روند علاوه بر پوست اضافی، چربی های اضافی نیز برداشته می شوند تا بتوان به این ترتیب به بهتر شدن ظاهر شخص و افزایش اعتماد به نفس وی کمک نمود.

ابدومینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی مهم است، به همین دلیل پیش از آن که برای انجام آن تصمیمی بگیرید، باید انتظارات خود از نتیجه ی جراحی را مشخص کنید تا بتوانید به بهترین شکل ممکن از نتایج به دست آمده پس از انجام جراحی زیبایی شکم لذت ببرید.

چه عواملی باعث بد حالت شدن شکم می شوند؟

موارد مختلفی می توانند بر روی ظاهر شکم فرد تاثیرگذار باشند. از میان مهم ترین عواملی که ظاهر زیبای شکم را بد حالت می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افتادگی پوست شکم بعد از بارداری و زایمان

بارداری می تواند با وارد آوردن فشارات فوق العاده به پوست و عضلات شکمی، باعث بروز تغییرات ناخوشایند در شکل و وضعیت ماهیچه های شکمی و در نتیجه بروز افتادگی پوست شکم بعد از زایمان شود.

از آن جا که رشد و نمو جنین در رحم مادر با گذشت زمان افزایش پیدا می کند، پوست و ماهیچه های شکمی دچار کشیدگی شده و از جای درست خود خارج می گردند. به همین دلیل است که بسیاری از کاندیداهای انجام جراحی ابدومینوپلاستی، خانم هایی هستند که بعد از بارداری و زایمان و به دلیل تغییرات ایجاد شده دز بخش میانی شکم خود، نیاز به انجام جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی را در خود احساس می کنند.

کاهش وزن مکرر

اگر فردی در دوره ای کوتاه، دوره های چاقی و لاغری پشت سر همی را تجربه نماید، ممکن است دچار شل شدگی یا افتادگی پوست در نواحی دارای چربی گردد. به همین دلیل می توان این افراد را از مهم ترین افراد داوطلب جراحی ابدومینوپلاستی دانست؛

چرا که بیشترین چربی اضافه ی بدن در این ناحیه تجمع بافته و در صورت کاهش یا افزایش وزن، بیشترین تاثیر بر روی پوست شکم ایجاد می گردد.

افتادگی پوست بعد از لیپوساکشن

در صورتی که شما چربی اضافی موضعی بسیار زیادی داشته باشید و برای انجام جراحی لیپوساکشن یا چربی کشی اقدام کنید، ممکن است بعد از ساکشن چربی های اضافی دچار معضل افتادگی پوست شوید.

به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که از داشتن چربی های اضافی در رنج هستند، ترجیح می دهند که عمل های ابدومینوپلاستی و لیپوساکشن را به صورت همزمان انجام داده و به طور همزمان علاوه بر از دست دادن چربی های موضعی، از بروز افتادگی پوست نیز جلوگیری کرده باشند.

به عمل لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی همزمان، لیپوابدومینوپلاستی گفته می شود.

مزایای ابدومینوپلاستی چیست؟

مزایای متعددی می توان برای عمل ابدومینوپلاستی بر شمرد، چرا که این جراحی علاوه بر جنبه ی زیبایی، خاصیت درمانی نیز دارد و می توان به کمک آن از مزایای دیگری همچون موارد زیر بهره مند شد:

 • اصلاح ناهنجاری های شکمی که در پی بارداری، چاقی، کاهش وزن های شدید، آسیب و تروما، تومور و یا سایر بیماری ها ایجاد می شوند.
 • رفع فتق شکم در پی سابقه انجام جراحی شکم در گذشته
 • اصلاح و تسکین نقص های ساختاری در ناحیه شکم
 • بهبود عملکرد عضلات شکمی

چه افرادی می توانند تحت جراحی ابدومینوپلاستی قرار بگیرند؟

تصمیم به انجام ابدومینوپلاستی، تصمیم شخصی است، اما برای تمامی افراد توصیه نمی شود. توصیه  می شود پیش از انجام این جراحی حتما با یک جراح با تجربه مشورت شود. پزشک با بررسی سلامت جسمانی بیمار، تشخیص می دهد که آیا بیمار گزینه مناسبی برای انجام این جراحی می باشد یا خیر.

افرادی که نمی توانند تحت بیهوشی قرار بگیرند و یا احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی در آن ها زیاد است، نمی توانند تحت جراحی قرار بگیرند.

این نکته را در نظر داشته باشید که ابدومینوپلاستی نمی تواند جایگزین کاهش وزن و یا ورزش باشد. علاوه بر این، کاهش و یا افزایش وزن بعد از جراحی می تواند نتایج ابدومینوپلاستی را تغییر دهد. به همین خاطر، در صورتی که خانمی قصد کاهش وزن و یا بارداری دارد، باید انجام  این جراحی را به تعویق بیندازد.

افرادی که:

 • از لحاظ فیزیکی و جسمانی در شرایط خوبی به سر می برند و وزن بدنی ایده آل دارند
 • انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی دارند
 • سیگاری نیستند
 • از بزرگ بودن شکم خود و یا داشتن پوست و چربی اصافی در این ناحیه ناراضی هستند

بهترین گزینه برای انجام ابدومینوپلاستی هستند.

اقدامات قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

پیش از انجام جراحی، مهم است بیمار:

 • به وزن بدنی ایده آل برسد
 • مصرف سیگار و دخانیات را کنار بگذارد
 • داروهای مصرفی را به پزشک گزارش بدهد
 • از لحاظ بدنی آماده باشد تا دوره نقاهت بهتری را پشت سر بگذارد

پزشک نیز به بررسی کامل سابقه پزشکی بیمار، مصرف داروها و یا سابقه آلرژی و حساسیت می پردازد. گاهی انجام آزمایش خون و یا عکس برداری با اشعه ایکس نیز از سوی پزشک تجویز می شود.

مصرف داروهای استروئیدی و ضد التهابی، آسپیرین و یا داروهایی که حاوی آسپیرین هستند، باید پیش از جراحی قطع شوند.

معمولا مصرف آنتی بیوتیک پیش از جراحی، به منظور پیشگیری از بروز عفونت تجویز می شود.

انواع ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی در دو حالت جزئی و کامل انجام می شود. که به بررسی روند جراحی در هر یک از این دو روش می پردازیم.

ابدومینوپلاستی جزئی

 • ایجاد برشی در طول قسمت انتهایی شکم
 • جدا کردن پوست از دیواره شکمی
 • برداشت چربی اضافی
 • برش پوست اضافی
 • کنار هم قرار دادن باقی مانده پوست در کنار هم و بخیه زدن

ابدومینوپلاستی کامل

 • ایجاد برشی طولانی در طول شکم، از یک ران تا ران دیگر
 • ایجاد برشی دیگر جهت جدا شدن شکم از بافت احاطه کننده شکم
 • جدا کردن پوست از دیواره شکمی
 • برداشت پوست و چربی اضافی
 • ایجاد حفره ای جدید در شکم و بخیه زدن
 • بخیه زدن باقی مانده پوست

بعد از پایان جراحی، پانسمانی بر روی شکم قرار می گیرد و بیمار باید شکم بند مخصوص را بپوشد.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

 • توصیه می شود تا چند هفته بیمار از رانندگی خودداری کند.
 • بیمار دو تا چهار هفته بعد از جراحی می تواند به محل کار خود برگردد.
 • مصرف آسپیرین و یا داروهای حاوی آسپیرین بعد از جراحی ممنوع می باشد.
 • ورزش و فعالیت های سنگین بدنی به مدت چهار تا شش هفته ممنوع می باشد.
 • سیگار نیز باید کنار گذاشته شود، چرا که باعث طولانی تر شدن روند بهبودی خواهد شد.
 • در صورت مصرف داروهای مسکن، نوشیدن الکل به مدت حداقل شش هفته ممنوع می باشد.
 • توصیه می شود مدت زمان نسبتا طولانی شکم بند بر روی شکم قرار بگیرد تا از میزان تورم کاسته و به تسریع روند بهبودی نیز کمک شود.
 • ابدومینوپلاستی دوره نقاهت تقریبا شش هفته ای را به همراه دارد و بعد از گذشت این بازه زمانی، نتایج واقعی جراحی مشخص خواهد شد.
 • بیمار باید مراقب باشد تا فشاری به ناحیه شکم و بخیه ها وارد نشود، به همین خاطر، انجام حرکاتی مانند خم و راست شدن برای مدتی ممنوع می باشد.
 • آنتی بیوتیک ها و داروهای تجویز شده از سوی پزشک باید طبق دستور مصرف شوند. در برخی موارد، پمادهایی جهت استعمال بر روی پوست شکم در نظر گرفته می شوند.

جای بخیه ابدومینوپلاستی

اسکار، بخش جدا نشدنی هر جراحی تهاجمی می باشد. جراح تمام تلاش خود را می کند تا کمترین میزان اسکار در جراحی بر جای بماند. با انتخاب محل برش ها در چین های طبیعی پوست، کمترین میزان اسکار مشاهده خواهد شد. اسکارها به مرور زمان محو خواهند شد.

ابدومینوپلاستی جراحی است که به بهبود ظاهر و فرم شکم کمک می کند  و با انجام این جراحی، بیمار از شر چربی و پوست اضافی در این ناحیه خلاص خواهد شد. این جراحی دوره نقاهت به نسبت طولانی را به همراه دارد، به همین خاطر توصیه می شود بیماران صبور باشند و تمامی نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کنند.

نتیجه ابدومینوپلاستی

مراقبت‌های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 1. محل برش عمل تحت فشار است. حتماً به مدت 7 تا 10 روز بصورت خمیده راه بروید.
 2. مراقبت درن های متصل به هموواک را کامل رعایت کنید. محفظه باید بصورت دائم در حالت وکیوم قرار گیرد.
 3. روزانه ترشح 50 تا 100 سی سی خون آبه طبیعی است. در صورت افزایش ترشحات با پزشکتان تماس بگیرید.
 4. حداقل به مدت 4 هفته از استعمال و مجاورت با هرگونه دود و دخانیات پرهیز کنید.
 5. 48 تا 72 ساعت بعد از عمل پانسمان بصورت روزانه تعویض گردد.
 6. مصرف آنتی بیوتیک و داروهای توصیه شده را رعایت فرمایید.
 7. 3 تا 5 روز و در صورت تداوم ترشح تا 10 روز درن ها نگهداری می شوند.
 8. در صورت بروز سروما (تجمع مایع زیرپوستی) لازم است بوسیله سرنگ در مطب تخلیه انجام شود.
 9. تا سه روز اول از شکم بند موقت استفاده کنید و سپس با صلاحدید پزشکان حداقل تا 3 ماه از گن استفاده کنید.
 10. در چند هفته اول بعلت تورم نمیتوان در مورد نتیجه نهایی قضاوت کرد عموماً نتیجه نهایی بعد از شش ماه بدست می‌آید.
 11. حدود 10 تا 14 روز بعد از عمل بخیه‌‌ها کشیده میشوند.
 12. بعد از التیام اولیه زخم جهت کیفیت بهتر محل برش از اقدامات کاهش دهنده اسکار (جوشگاه) استفاده کنید.
 13. جهت بهبود کیفیت پوست شکم از 3 روز بعد از عمل از ماساژ و ژل‌های توصیه شده توسط پزشکتان استفاده کنید.
 14. تا 1 ماه بعد از عمل از ورزش‌های سبک و تا 3 ماه از ورزش‌های سنگین خصوصاً ورزش‌هایی که به عضلات شکم فشار وارد می‌کند خودداری کنید. و تا یک سال موقع ورزش حتماً از گن استفاده کنید.
 15. در اولین فرصت و با کمک همراه راه بروید و در تمام مواقعی که در بستر هستید حرکات اندام تحتانی و سفت کردن عضلات را انجام دهید.
 16. خوب است بدانید که این مراقبت ها باید بدون توجه به نوع ابدومینوپلاستی در برنامه فرد قرار گیرند تا از بروز مشکلات مختلف جلوگیری شده و بهترین نتیجه از عمل حاصل شود.

خلاصه نکات درباره جراحی زیبایی شکم

 1. عمل جراحی ابدومینوپلاستی به منظور رسیدن به فرم بهتر بدن و رفع برآمدگی و افتادگی جدار شکم است. اگرچه درجاتی از کاهش وزن رخ می دهد ولی هدف اصلی این عمل کاهش وزن نمیباشد.
 2. در کسانی که جدار شکم دچار تجمع چربی و افتادگی شدید است و‌این حالت به پهلوها و پشت کشیده شده است علاوه بر جراحی اصلی نیاز به لیپوساکشن هم دارند. در درصد کمی از ‌این افراد ممکن است نیاز به رتوش خصوصاً در پهلوها باشد که بهتر است 6 ماه تا یک سال پس از عمل اصلی انجام شود. بنابراین صبور باشید و اصرار به انجام عمل زودرس نکنید چون نتایج مطلوب نخواهد بود.
 3. در صورتی که کنترل وزن مناسب نداشته باشید و خصوصاً افزایش وزن داشته باشید نتایج عمل شما اُفت پیدا خواهد کرد.
 4. محل برش جراحی عموماً در ناحیه زیر شکم قرار می گیرد که به وسیله لباس زیر پوشانده می شود.
 5. اگر چه محل برش با دقت طراحی و اندازه گیری می شود ولی در موارد نادری بi علت پاسخ بافت بدن درجاتی از عدم تقارن ممکن است ایجاد شود.
 6. سابقه هرگونه بیماری، آلرژی، مصرف دارو، مکمل و هرگونه دخانیات، سابقه عمل جراحی و غیره را قبل از عمل به متخصص بیهوشی خودتان هم اطلاع دهید.
 7. در نواحی عمل شده درجاتی از کبودی و تورم دیده می شود که به تدریج بهبود می یابد.
 8. برای رسیدن به نتایج مطلوب عمل حداقل به مدت 3 ماه از گن مناسب استفاده کنید.
 9. از 8 ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از هرگونه خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. در موارد خاص با هماهنگی با پزشکتان ممکن است مصرف بعضی داروها قبل از عمل ضروری باشد.
 10. قبل از مراجعه به اتاق عمل از انجام هر گونه آرایش و همراه داشتن زیورآلات خودداری کنید.
 11. تمام مدارک شناسایی، آزمایشات و مدارک پزشکی خودتان را به همراه داشته باشید.
 12. شکم بند مناسب با خودتان همراه داشته باشید.
 13. بعد از عمل و بلافاصله بعد از به هوش آمدن حرکات اندام تحتانی و سفت کردن عضلات را انجام دهید. چند روز قبل از عمل ‌این حرکات را تمرین کنید.
 14. حداقل دو هفته قبل از عمل و چهار هفته بعد از عمل از استعمال و مجاورت با هرگونه دود و دخانیات پرهیز داشته باشید در غیر ‌این صورت ترمیم زخم اختلال می‌یابد و احتمال بروز عوارض به شدت بالا می رود.
 15. درجاتی از بی حسی در قسمت تحتانی شکم و نواحی عمل شده رخ می دهد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *